Challenger: Erasmus+, V prihodnost usmerjeni projekti, KA2
Januarja 2023 se je pričel projekt Challenger, v katerega je kot partner vključen Šolski center Velenje. Trajal bo do konca leta 2025 (24 mesecev). Projekt je namenjen spodbujanju inovacij z aplikativnimi raziskavami (AR) v poklicnem izobraževanju in usposabljanju (PIU) za krepitev inovacijskih zmogljivosti in vpliva na ravni EU in regionalni ravni, da bi se soočili s svetovnimi izzivi in priložnostmi ter z novimi ali izboljšanimi rešitvami prispevali k ustvarjanju vrednosti za ljudi, gospodarstvo in okolje.
Cilji projekta:
- Oblikovati in vzpostaviti inovativno, trajnostno in učinkovito strukturo za spodbujanje inovacij z uporabo AR v poklicnem izobraževanju in usposabljanju.
- Okrepiti in izboljšati vključevanje inovativnih metod poučevanja v poklicnem izobraževanju in usposabljanju za spodbujanje inovativne in podjetniške miselnosti.
- Načrtovati, oblikovati in vzpostaviti inovacijske in podjetniške vire, ki jih bodo vodili tutorji in mentorji kot vzorniki.
Ključni ukrepi in rezultati:
Opredelitev primerov dobrih praks AR v poklicnem izobraževanju in usposabljanju, obstoječih sistemskih ovir in rešitev za vključitev nove strukture AR v sistem poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter učnih načrtov poklicnega izobraževanja in usposabljanja na ravneh EQF 4, 5 in 6.
Na podlagi ugotovitev bomo razvili:
- okvir in vse potrebne sistemske in operativne elemente strukture, imenovane »Next-Generation community makerspace«;
- inovacijsko pot za uporabnike;
- okvire za učitelja/mentorja, ki bo spodbujal inovacijsko kulturo in njegov profesionalni razvoj.
Oblikovali bomo samovodene tečaje za učence in mentorje, vključene v novo strukturo, ter vire, ki jih bodo podpirali. Dele nove strukture in poklicni razvoj modelov bomo pilotno preizkusili v okviru vzpostavitve šestih odprtih prostorov skupnosti kot raziskovalnih vrat v partnerskih regijah. Prostori ustvarjalcev bodo oblikovali in pripravili cilje, da bodo lahko oblikovali, razvijali in uvajali inovativne rešitve za naše regionalne skupnosti ter tako dosegli pomemben vpliv in koristi za vse.
Glavne ciljne skupine in deležniki so učenci, učitelji in mentorji poklicnega izobraževanja in usposabljanja, strokovnjaki iz industrije, podjetniki, raziskovalci, oblikovalci politik, regionalni organi, drugi zainteresirani ustvarjalci. Med ciljnimi skupinami bo poudarek na uravnoteženi zastopanosti spolov.